
Jedną z najczęstszych zachowań charakterystycznych dla alkoholika, jest nie zdawanie sobie sprawy, że jest się alkoholikiem. Jak postępować z osobą, która nie chce przyznać się że jest w nałogu, mimo to, iż dla jego otoczenia jest to oczywiste?
Nie kryj!
Problemem wielu rodzin w których istnieje problem alkoholizmu, polega przeważnie na tym, że jego występowanie jest uparcie ukrywane zarówno przez żonę alkoholika jak i przez pozostałych członków jego rodziny. Chęć ochrony bliskiej nam osoby, jest czymś normalnym, jednak w obecnej sytuacji może tylko pogorszyć sprawę. Osoba będąca wciąż tłumaczona ze wszystkiego oraz chroniona przez wszystkich członków rodziny, z pewnością jeszcze długo nie zacznie sobie zdawać sobie sprawy ze swojego postępowania. Konieczność poniesienia odpowiedzialności za swoje czyny jest jednym z wielu etapów, składających się na powodzenie terapii leczenia nałogu.
Rozmowy tylko na trzeźwo
Nie warto dyskutować z osobą uzależnioną wówczas kiedy jest ona pijana. Taka rozmowa z pewnością nie przyniesie niczego dobrego. Może jedynie wywołać kolejną awanturę a nawet agresję, której świadkiem nie muszą być dzieci. Rozmowy z osobą uzależnioną, mają sens tylko wówczas, gdy będą prowadzone na trzeźwo. Nie warto też krzyczeć i urządzać histerii. Skuteczna może okazać się tylko szczera i bezpośrednia rozmowa. Jeśli osobie pijącej stawiamy jakieś warunki, zawsze musimy ich przestrzegać. Pod żadnym pozorem nie warto ustępować, ponieważ sytuacja z pewnością będzie się powtarzać a zmiana naszego zdania, zostanie tylko uznana za nasza słabość. Podejmij silną walkę z chorobą, jest szansa również dla Ciebie.